Website Manager

METRO EAST LEGACY FC

Club Staff

Meet Our Staff


We are here to provide you and your family with the best youth soccer experience possible! We are proud to bring you a group of highly accomplished coaches and administrators. Read the bios below to learn more about your coach and other leaders in our community.

 

James Chambers

Director Of Coaching, Tournament Director, & College Placement Director
Teams 
2005 Girls Elite and 2000 Girls Elite 
[email protected]

 

Licenses

  • USSF "D" Soccer Coaching License
  • NSCAA Goalkeeper Diploma 1
  • NSCAA Goalkeeper Diploma 2
  • Coerver Youth Diploma
Coaching Experience
  • Carbondale Recreational Program
  • Belleville Recreational Program
  • Quincy United Soccer Club
  • BFC Juniors Director
  • Shiloh Middle School
  • SLSG Pre-Academy
  • IL ODP Staff - Southern
  • Head Coach Belleville East Boys and Girls 

Jarius Holmes


Technical Director, Assistant Director of Coaching 
Teams: 2003/2004 Girls Elite, 2007 Boys Red, 2002 Boys Elite  

jarius[email protected] 

      Licenses
  • USSF "D" Soccer Coaching License

  • NSCAA GoalKeeper Diploma 1 

  • NSCAA Goalkeeper Diploma 2

    Coaching Experience
  • McKendree University Assistant Men's Coach
  • O'Fallon KiXX
  • IL ODP Staff - Southern
  • Fire & Ice SC - Assistant Coach
  • Lindenwood Belleville Men's Assistant

  • O'Fallon Girls Jv Coach


_____________________________________________________________________________
 

Jennifer Brakenhoff


Girls Technical Director
[email protected]
Licenses
  • USSF "E" Soccer Coaching License

Coaching Experience

  • Concordia University  
  • Chicago Edge

Jenna Brown



Teams: 2006 Girls Red & 2012 Girls Red
[email protected]
Licenses
  • USSF "E" Soccer Coaching License

Coaching Experience

  • O'Fallon KiXX
  • Wolf Branch Middle School

Chris Lashley 

 

 

Team: 2010 Boys Red

Licenses
  • USSF "D" Soccer Coaching License

Chris Bunting


Team: 2008 Girls Red

Licenses
  • USSF "E" Soccer Coaching License

_________________________________________________________________________________________________________________
Frank Williams



Team: 2012 Girls

Licenses
  • USSF "E" Soccer Coaching License
____________________________________________________________________________________________________________________

Tyler Krauss

Teams: 2009 Boys  and  2006 Boys Red
Licenses

  • USSF "E" License
____________________________________________________________________________________________________________________

Jared Zobrist


Teams: 2009 Boys Red and 2006 Boys Elite

Licenses

  • USSF "E" License
____________________________________________________________________________________________________________________

Pat Jones

Team:  2005 Boys Elite

Licenses

  • USSF "D" License

_________________________________________________________________________________________________________________

Karen Osborn-Mudd

Teams: 2007 Girls Red  

Licenses

  • USSF "E" License

 _______________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Kenny Daniels 

Teams: 2009 Girls Red and 2007 Boys Black 
 

Licenses

  • USSF "E" License

 _______________________________________________________________________________________________________________________________________

Mic Mecurio

 

 2006 Red Girls

Licenses

  • USSF "E" License

____________________________________________________________________________________________________________________

Devon Simms

Team: 2013 & 2012 Boys  

Licenses

  • USSF "F" License

____________________________________________________________________________________________________________________

Adam Giesegh

Head Keeper Trainer 
Team: 2008 Boys Red Assistant 

Licenses

  • USSF "E" License
____________________________________________________________________________________________________________________
James Tock

Team: 2008 Boys Black 

Licenses

  • USSF "E" License

____________________________________________________________________________________________________________________

Ben Edith 

Team: 2006 Boys Red

Licenses

  • USSF "E" License

____________________________________________________________________________________________________________________


Mark Jetton

Team: 2008 Girls Black Assistant & 2012 Boys Red Assistant 

Licenses

  • USSF "E" License

____________________________________________________________________________________________________________________

Edward Starr

Team: 2009 Girls Black

Licenses

  • USSF "E" License
  • USSF 9v9 Grassroot
____________________________________________________________________________________________________________________
Travis Hendrichs

Team: 2011 Boys Black

Licenses

  • USSF "E" License
____________________________________________________________________________________________________________________

Jake VanHook

Team: 2006 Boys Red

Licenses

  • USSF "E" License
____________________________________________________________________________________________________________________
Nathan Ziesset

Team: 2009 Girls Red 2007 Boys Black

Licenses

  • USSF "E" License
____________________________________________________________________________________________________________________
Shayne Koester

Team: 2008 Boys White 2002 Boys Red

Licenses

  • USSF "E" License

____________________________________________________________________________________________________________________
Kyle Denny

Team: 2009 Girls Red

Licenses

  • USSF "E" License